Local Numbers

Phone Number

Shelton (Hoodsport, Union, Lilliwaup, Matlock)
Belfair
Elma
(360) 427-9670
(360) 275-4467
(360) 482-5269
 
Accessibility for the Deaf or Hearing Impaired

To connect by telephone with Mason County Government offices and departments, please utilize the Telecommunications Relay Service (TRS) by calling “7-1-1” or 1-800-833-6384.  Click here for detailed instruction on using the TRS

To connect by e-mail with Mason County Government offices and departments, please use the “Email Us” link at the top of the page.

Employee extensions, names, departments and job titles

Click on the arrows to sort the list
Sort Extensions Ascending ExtSort Extensions Descending
Sort Last Name Ascending Last Sort Last Name Descending
Sort First Name Ascending First Sort First Name Descending
Sort Departments Ascending Department Sort Departments Descending
Sort Job Title Ascending Job Title Sort Job Title Descending
747 Zoren Diane Support Services Administrative Services Manager
642 Zalapa Amy Clerk Judicial Support Specialist
582 Yu Diana Public Health Health Officer
800 Wright Tammi Emergency Management Senior Emergency Management Coordinator
281 Woolett Tricia Community Dev Building Inspector I
260 Windom David Community Dev Director
643 Wilston Nichole Support Services Risk & Safety Compliance Manager
543 Wilmoth Jeff Public Health Environmental Health Specialist II
417 Wilcox Bailey Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
417 Whitehead Timothy Prosecutor Chief Deputy Prosecuting Attorney
540 Weston Jesse Facilities & Grounds Maintenance III
526 Wells Jason Public Works GIS Tech III
494 Watson Rachel Assessor Levy Code & Personal Property Technician
367 Watson Marissa Community Dev Planner
412 Ward Darci Prosecutor Administrative Supervisor
752 Walter Andrew Coroner Deputy Coroner
689 Volpe Gabriel WSU Extension Nutrition Educator
739 Volkert John Juvenile Court Services Detention Officer
535 Voice Anne Facilities & Ground Program Support Tech
418 Vasquez Sandra Prosecutor Admin. Secretary
333 VanderWaal Tim Juvenile Court Services Probation Counselor
207 Utilities Utilities/Waste Mgmt Utilities - Sewer / Water
422 Twiddy Dawn Support Services Human Resources/Risk Manager
732 Tullar Jill Auditor Recording Manager/Archiving Specialist
739 Torre Christina Juvenile Court Services Detention Officer
384 Ticknor Cyndi Public Works Road Operations & Maintenance Manager
430 Thompson Tiffany Prosecutor Administrative Secretary
338 Thale Paula Juvenile Court Services Accounting Technician
686 Teuteberg Dan WSU Extension Director/ 4-H Regional Specialist
769 Swanson Loretta Public Works Technical Services Manager
654 Subpoena Line Prosecutor
759 Stockwell Wes Coroner Coroner
567 Stiles Ciara Assessor Appraisal Technician
417 Sthay Karin Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
464 Stevenson Marie Auditor Licensing Manager
652 Stepp Bart Utilities/Waste Mgmt
313 Staszak Zigmond Sheriff Clerk
300 Staley Sheri Assessor Senior Appraisal Technician
313 Spurling Ryan Sheriff Chief Deputy
523 Smith Dave Public Works Transportation Engineer
690 Smith Justin WSU Extension CED Regional Specialist
238 Smith Tonya District Court Clerk II
480 Smith Anna Treasurer Finance Accounting Deputy I
406 Smallwood Alison Public Health Comm. Health Education Specialist
419 Shutty Kevin Commissioners Commissioner, District No. 2
387 Seymour Jeremy Public Works Fleet Supervisor
229 Seymour Mary District Court Court Clerk I
774 Sergi Ron Public Defense Deputy Public Defender
557 Serafin Jennifer Public Defense Deputy Public Defender
329 Seals Melissa Sheriff Records Specialist
363 Scott Stephen Community Dev Code Enforcement Officer
635 Schwartz Erik Public Works Environmental Coordinator
417 Schuetz Reinhold Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
345 Savunen Debra Clerk Clerk II
737 Sauerlender Bob Superior Court Court Commissioner
313 Salisbury Casey Sheriff Sheriff
499 Ryen IdaMae Assessor Appriaser III
286 Rowen Kell Community Dev Planning Manager
202 Rose Jenn Auditor Senior Office Technician
268 Rogers Becky Support Services Administrative Clerk
347 Rodgers Vicki Clerk Chief Deputy Clerk
278 Robinson Patsy District Court District Court Administrator
682 Robinson Eli WSU Extension Water Resource Coordinator
276 Roberts Paige District Court Court Clerk
478 Richert Julie Treasurer Chief Deputy Treasurer
417 Richards Jason Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
631 Rhoades Tim Public Works Engineering Tech III
592 Reitz Keith WSU Extension Noxious Weed Control
504 Ramsfield Ben Information Services Web / Detabase Tech
222 Ragsdale Theresa Auditor Office Technician
550 Ragan Marie Clerk Court Clerk III
489 Querin Oliver Assessor Chief Appraiser
289 Putvin Carolyn Superior Court Court Recorder / Arbitrator
734 Public Works Conference Room Public Works Conference Room
450 Public Works Public Works Front Desk
528 Profitt Brenen Public Works Road Supervisor
351 Pope Bonnie Clerk Judicial Support Specialist
688 Polaski Jeannine WSU Extension master Gardener Coordinator
313 Pittman Luther Sheriff Detective
530 Pinter Frank Support Services Support Services Director
492 Peterson Melody Assessor Assessor
483 Persondek Chantel Treasurer Finance Accounting Deputy I
625 Perryman Fred Public Works Engineer Tech III
752 Pentz Jane Coroner Deputy Coroner
360-275-2505 Pearson Bob Public Works Road Supervisor
479 Pearson Brittany Treasurer Finance Accounting Deputy II
355 Paysse Ariane Community Dev Permit Specialist I
279 Paysse Alex Public Health Environmental Health Manager
293 Parker Todd Public Health Program Coordinator
318 Pamperin Anna Sheriff Records Clerk
537 Owen Teri Clerk Jury Manager
544 Otanez Katie Public Health Env. Health Specialist I
348 Osman Rachelle Superior Court Judicial Assistant
469 Ormond Fina Auditor Election Superintendent
725 Olson Bud Parks Maintenance IV
393 Olinger Margie Prosecutor Legal Secretary
342 Olinger Cammille District Court Clerk
518 O'Connor Audrey Public Health Public Health Nurse
408 Norris Nicole Community Dev Permit Specialist I
359 Nelsen Kristopher Community Dev PAC Manager
419 Neatherlin Randy Commissioners Commissioner, District No. 1
271 Myers Teri Utilities/Waste Mgmt Solid Waste Attendant II
237 Murphy Chris Juvenile Court Services Detention Officer - Lead
410 Muller-Shinn Christina Public Health Community Health Program Assistant
629 Muller Jenny Auditor Accounting Technician
199 Morris Michele Public Works Financial Analyst
313 Monnier Toni Sheriff Clerk
488 Mills Teri Treasurer Cashier Deputy V - Foreclosure
360 Miller Grace Community Dev Planner III - Lead
497 Milarch Russell Assessor Appraiser I
224 Mesojednik Dawn Juvenile Court Services Probation Counselor
462 Medcalf Kelle Public Works Office Manager
341 Meadows Victoria District Court District Court Judge
450 McLean James Public Works Party Chief Tech III
253 McIrvin Bailey District Court Clerk
621 McIrvin Mike Public Works Senior Party Chief Tech IV
581 McGuire Sean Public Health Env. Health Specialist I
201 McGregor Shannon Auditor Senior Accounting Technician
284 McFarland Genie Community Dev Permit Specialist I
806 McDowell Ross Support Services Emergency and Information Services Manager
687 Master Gardeners WSU Extension
225 Maintenance Requests Facilities & Grounds
332 Madsen Jim Juvenile Court Services Juvenile Court Administrator
571 MacSems Michael Community Dev Planner IV
361 Lund Cody Public Health Environmental Health Specialist I
726 Luck Josh Community Dev Building Inspector II
485 Longan Tracey Treasurer Cashier Deputy IV - Collections
301 Lohmeyer Marcie Assessor Real Property Technician
206 Lockwood Robyn Superior Court Interim Court Administrator
739 Liska Tamara Juvenile Court Services Detention Officer - on-call
304 Lewis Pat Public Defense Deputy Public Defender
649 Leeberg Michael Public Works Sign Shop Foreman
486 Larsen Madison Juvenile Court Services Probation Counselor
548 LaRoue Charles Public Defense Deputy Public Defender
271 Landfill 427-5271 Utilities/Waste Mgmt
510 Kuzawa Dave Community Dev Building Inspector
630 Koehn Jessica Public Works Financial Analyst III
400 Knapp Kim Public Health Clerical III
600 Kingery Kristin Clerk Judicial Support Specialist
419 King Brittany Support Services RECEPTIONIST/SECRETARY
472 Kim Leo Auditor Chief Finance Manager
739 Kilmer Brad Juvenile Court Services Detention Officer
613 Kerr Rose Sheriff Clerk
236 Kerkes Julia Community Dev Clerical I
388 Kenyon Merrilee Public Works Finance Manager
850 Kennedy Nicole Sheriff Records Specialist
739 Juvenile Detention Ctr Juvenile Det. Ctr Main Control
447 JUROR LINE Clerk
280 Jones Peter Public Defense Deputy Public Defender
353 Jonas Wendy Public Health Environmental Health Specialist I
545 Johnson Ben Public Health Program Coordinator
375 Jail Interpreter / Booking Sheriff Jail
372 Jail Control Jail
211 Jackson Andrea Assessor Appraiser II
678 Inclement Weather Closure Central Operations
271 Hill Dean Utilities/Waste Mgmt Solid Waste Attendant III
417 Higgs Tim Prosecutor Deputy Prosecutor III
282 Hicks Jeremy Community Dev Fire Marshal
468 Herr Karen Auditor Auditor
394 Helser Nicole Prosecutor Administrative Secretary
263 Heinrich Matt Public Works Radio Technician
453 Hauth Jerry Public Works Director
417 Harrison Paul Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
476 Hanson Veronica Treasurer Cashier Deputy
474 Hansen Paige Auditor Senior Accounting Technician
336 Haertel Harris Superior Court Program Manager II
684 Guyton Julie WSU Extension SNAP Ed Technician
592 Grover Pat WSU Extension Noxious Weed Control Coordinator
463 Grice Sarah Public Works Engineering and Construction Manager
392 Green Cheryl Superior Court Family Law Facilitator
241 Goldsby Michelle Sheriff Clerk
335 Gochenouer Matthew Probation Services Probation Officer
578 Gisi-Mikulak Marie Probation Services Probation Officer
380 Giraldes Jen Support Services Receptionist / Secretary
495 Gibbons Tom Assessor Appraiser II
739 Garwood Chris Juvenile Court Servicess Detention Officer
455 Garner Aislyn Public Works O&M - ER&R Administrator
131 Gardner Abe Public Health Community Health Program Assistant
181 Garcia Christine Clerk Judicial Support Specialist
564 Gallagher Cathy Clerk Court Clerk III
681 Fuller Kathy WSU Extension 4-H Coordinator
519 Frazier Kelly Facilities & Grounds Maintenance IV
484 Frazier Lisa Treasurer Treasurer
365 Frazier Mariah Community Dev Clerk
456 Franklin Phil Public Works Right of Way Agent
273 Foster Zach Utilities/Waste Mgmt Solid Waste Manager
683 Food Worker Card Class Public Health Food Worker Card Info.
344 Fogo Sharon Clerk Clerk
346 Flakus Ruth Clerk Deupty Clerk
465 Fladager Kacy Auditor Senior Office Technician
799 Fire Marshal Fire Marshal
547 Fields Linsey Public Health Environmental Health Specialist I
775 Facilitator Family Law Superior Court Voice mail only
313 Evans Angel Sheriff Records Clerk
594 Evans Sunni Public Health Clerical II
302 Endicott Bridgette Assessor Appraisal Technician
583 Ells Stacey Public Health Accounting Technician
357 Ek Curtis Community Dev Code Enforcement
784 Eaton Allan Public Works Asst. Road Op. / Maint Mngr.
334 Dunn Mike Juvenile Court Services Deputy Administrator
849 Dunlap Keli Sheriff Records Clerk
419 Drexler Terri Commissioners Commissioner, District No. 3
589 Drewry Melissa Support Services Clerk of the Board
313 Dracobly Jason Sheriff Detective Sgt.
417 Dorcy Michael Prosecutor Prosecutor
226 Dispatch Dispatch
385 Dishon Grant Public Works Area 2 Supervisor
680 DeWall Lisa WSU Extension Office Manager
454 Dady Dawn Public Works Financial Analyst III
407 Custis Elizabeth Public Health Public Health Nurse
296 Cullop Renee Problem Solving Court Program Manager I
223 Crow Michele Auditor Senior Accounting Technician
566 Creed Britta Utilities/Waste Mgmt Senior Accounting Technician
417 Crawford Daniel Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
502 Coughlin David Information Services Info System Tech
417 Core Tracie Prosecutor Administrative Secretary
213 Connell Tom Assessor Appraiser II
614 Conley Terry Public Works Road Utility Specialist
558 Computer Trouble Line Computer
419 Commissioners Office Commissioners Commissioners Office
422 Civil Service Civil Service
457 Choate Robert Utilities/Waste Mgmt Water - Waste Water Manager
362 Chaussee Kathy Community Dev Senior Accounting Tech
634 Cervantes Amber Assessor Chief Deputy
584 Cencula luke Public Health Environmental Health Specialist I
368 Carstensen Jeannie Sheriff Clerk
285 Carlson Drew Community Dev Building Inspector
460 Cari Kathy Public Works Administrative Assistant IV
501 Cannon TJ Information Services Network Engineer
372 Campus Security Campus Security
739 Byrd Timothy Juvenile Court Services Detention Officer
799 Burn Info Line Burn Info Line
262 BUILDING HOTLINE Community Dev
287 Buckholt Ron Community Dev Planner
404 Buchheit Lydia Public Health Community & Family Health Manager
343 Bryden Tiffany District Court Court Clerk I
450 Braakman Amy Public Works Administrative Assistant IV
397 Board of Equalization
470 Blankenship Sue Auditor Election Technician
540 Blair Doug Facilities & Grounds Maintenance II
694 Bish Pamela WSU Extension Nutrition Educator
562 Bingham Casey Public Health Finance Manager
417 Bickerton Tyler Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
244 Beyer Tami Sheriff Chief Deputy
644 Bergh Kelly Support Services Financial Analyst
313 Bergh Phil Sheriff Community Service Officer
461 Berbisco Alan Public Works Project Engineer II
536 Bennett Stacey Clerk Court Clerk I
487 Benedict Heather Treasurer Finance Accounting Deputy I
720 Bellisle Shelly Public Health Clerical III
532 Beierle Jennifer Support Services Budget Manager
340 Ballinger Mindy District Court Judicial Support Specialist I
739 Bailey Jaime Juvenile Court Services Detention Supervisor
215 Badgley Sam Problem Solving Court
598 Asche Sonya Public Defense Administration Administrative Asst.
283 Arndt Dawnell Utilities/Waste Mgmt Clerical III
217 Antonsen Karon Juvenile Court Services Probation Counselor
290 Andrews Meghan Support Services Personnel Analyst
739 Anderson Lisa Juvenile Court Services Detention Officer
381 Albaugh Gary ER&R Central Stores Specialist