Local Numbers

Phone Number

Shelton (Hoodsport, Union, Lilliwaup, Matlock)
Belfair
Elma
(360) 427-9670
(360) 275-4467
(360) 482-5269
 
Accessibility for the Deaf or Hearing Impaired

To connect by telephone with Mason County Government offices and departments, please utilize the Telecommunications Relay Service (TRS) by calling “7-1-1” or 1-800-833-6384.  Click here for detailed instruction on using the TRS

To connect by e-mail with Mason County Government offices and departments, please use the “Email Us” link at the top of the page.

Employee extensions, names, departments and job titles

Click on the arrows to sort the list
Sort Extensions Ascending ExtSort Extensions Descending
Sort Last Name Ascending Last Sort Last Name Descending
Sort First Name Ascending First Sort First Name Descending
Sort Departments Ascending Department Sort Departments Descending
Sort Job Title Ascending Job Title Sort Job Title Descending
313 Staszak Zigmond Sheriff Clerk
273 Foster Zach Utilities/Waste Mgmt Solid Waste Manager
759 Stockwell Wes Coroner Coroner
353 Jonas Wendy Public Health Environmental Health Specialist I
341 Meadows Victoria District Court District Court Judge
347 Rodgers Vicki Clerk Chief Deputy Clerk
476 Hanson Veronica Treasurer Cashier Deputy
417 Bickerton Tyler Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
281 Woolett Tricia Community Dev Building Inspector I
417 Core Tracie Prosecutor Administrative Secretary
485 Longan Tracey Treasurer Cashier Deputy IV - Collections
238 Smith Tonya District Court Clerk II
313 Monnier Toni Sheriff Clerk
213 Connell Tom Assessor Appraiser II
495 Gibbons Tom Assessor Appraiser II
293 Parker Todd Public Health Program Coordinator
501 Cannon TJ Information Services Network Engineer
739 Byrd Timothy Juvenile Court Services Detention Officer
417 Whitehead Timothy Prosecutor Chief Deputy Prosecuting Attorney
417 Higgs Tim Prosecutor Deputy Prosecutor III
333 VanderWaal Tim Juvenile Court Services Probation Counselor
430 Thompson Tiffany Prosecutor Administrative Secretary
339 Bryden Tiffany District Court Court Clerk I
636 Ehrich Theresia Sheriff Chief Administrative Deputy
222 Ragsdale Theresa Auditor Office Technician
614 Conley Terry Public Works Road Utility Specialist
419 Drexler Terri Commissioners Commissioner, District No. 3
271 Myers Teri Utilities/Waste Mgmt Solid Waste Attendant II
488 Mills Teri Treasurer Cashier Deputy V - Foreclosure
537 Owen Teri Clerk Jury Manager
800 Wright Tammi Emergency Management Senior Emergency Management Coordinator
244 Beyer Tami Sheriff Chief Deputy
739 Liska Tamara Juvenile Court Services Detention Officer - on-call
594 Evans Sunni Public Health Clerical II
470 Blankenship Sue Auditor Election Technician
363 Scott Stephen Community Dev Code Enforcement Officer
583 Ells Stacey Public Health Accounting Technician
536 Bennett Stacey Clerk Court Clerk I
598 Asche Sonya Public Defense Administration Administrative Asst.
342 Villeda Socorro District Court Court Clerk III
300 Staley Sheri Assessor Senior Appraisal Technician
720 Bellisle Shelly Public Health Clerical III
344 Fogo Sharon Clerk Clerk
201 McGregor Shannon Auditor Senior Accounting Technician
581 McGuire Sean Public Health Env. Health Specialist I
463 Grice Sarah Public Works Engineering and Construction Manager
418 Vasquez Sandra Prosecutor Admin. Secretary
215 Badgley Sam Problem Solving Court
313 Spurling Ryan Sheriff Chief Deputy
346 Flakus Ruth Clerk Deupty Clerk
806 McDowell Ross Support Services Emergency and Information Services Manager
613 Kerr Rose Sheriff Clerk
774 Sergi Ron Public Defense Deputy Public Defender
287 Buckholt Ron Community Dev Planner
206 Lockwood Robyn Superior Court Interim Court Administrator
457 Choate Robert Utilities/Waste Mgmt Water - Waste Water Manager
296 Cullop Renee Problem Solving Court Program Manager I
417 Schuetz Reinhold Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
419 Neatherlin Randy Commissioners Commissioner, District No. 1
348 Osman Rachelle Superior Court Judicial Assistant
494 Watson Rachel Assessor Levy Code & Personal Property Technician
456 Franklin Phil Public Works Right of Way Agent
313 Bergh Phil Sheriff Community Service Officer
280 Jones Peter Public Defense Deputy Public Defender
338 Thale Paula Juvenile Court Services Accounting Technician
417 Harrison Paul Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
278 Robinson Patsy District Court District Court Administrator
592 Grover Pat WSU Extension Noxious Weed Control Coordinator
304 Lewis Pat Public Defense Deputy Public Defender
694 Bish Pamela WSU Extension
474 Hansen Paige Auditor Senior Accounting Technician
489 Querin Oliver Assessor Chief Appraiser
408 Norris Nicole Community Dev Permit Specialist I
394 Helser Nicole Prosecutor Administrative Secretary
850 Kennedy Nicole Sheriff Records Specialist
643 Wilston Nichole Support Services Risk & Safety Compliance Manager
334 Dunn Mike Juvenile Court Services Deputy Administrator
621 McIrvin Mike Public Works Senior Party Chief Tech IV
241 Goldsby Michelle Sheriff Clerk
223 Crow Michele Auditor Senior Accounting Technician
199 Morris Michele Public Works Financial Analyst
417 Dorcy Michael Prosecutor Prosecutor
571 MacSems Michael Community Dev Planner IV
649 Leeberg Michael Public Works Sign Shop Foreman
388 Kenyon Merrilee Public Works Finance Manager
492 Peterson Melody Assessor Assessor
329 Seals Melissa Sheriff Records Specialist
589 Drewry Melissa Support Services Clerk of the Board
290 Andrews Meghan Support Services Personnel Analyst
335 Gochenouer Matthew Probation Services Probation Officer
263 Heinrich Matt Public Works Radio Technician
276 Wheeler Mary District Court Court Clerk I
367 Watson Marissa Community Dev Planner
550 Ragan Marie Clerk Court Clerk III
464 Stevenson Marie Auditor Licensing Manager
578 Gisi-Mikulak Marie Probation Services Probation Officer
343 Frazier Mariah District Court Clerk
584 Machado Maria Public Health Env. Health Specialist I
393 Olinger Margie Prosecutor Legal Secretary
301 Lohmeyer Marcie Assessor Real Property Technician
486 Larsen Madison Juvenile Court Services Probation Counselor
404 Buchheit Lydia Public Health Community & Family Health Manager
313 Pittman Luther Sheriff Detective
584 Cencula luke Public Health Environmental Health Specialist I
769 Swanson Loretta Public Works Technical Services Manager
739 Anderson Lisa Juvenile Court Services Detention Officer
484 Frazier Lisa Treasurer Treasurer
680 DeWall Lisa WSU Extension Office Manager
447 JUROR LINE Clerk
472 Kim Leo Auditor Chief Finance Manager
359 Nelsen Kristopher Community Dev PAC Manager
400 Knapp Kim Public Health Clerical III
419 Shutty Kevin Commissioners Commissioner, District No. 2
519 Frazier Kelly Facilities & Grounds Maintenance IV
462 Medcalf Kelle Public Works Office Manager
286 Rowen Kell Community Dev Planning Manager
849 Dunlap Keli Sheriff Records Clerk
592 Reitz Keith WSU Extension Noxious Weed Control
544 Otanez Katie Public Health Env. Health Specialist I
681 Fuller Kathy WSU Extension 4-H Coordinator
362 Chaussee Kathy Community Dev Senior Accounting Tech
460 Cari Kathy Public Works Administrative Assistant IV
217 Antonsen Karon Juvenile Court Services Probation Counselor
417 Sthay Karin Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
468 Herr Karen Auditor Auditor
465 Fladager Kacy Auditor Senior Office Technician
690 Smith Justin WSU Extension CED Regional Specialist
478 Richert Julie Treasurer Chief Deputy Treasurer
236 Kerkes Julia Community Dev Clerical I
497 Green Joshua Assessor Appraiser I
726 Luck Josh Community Dev Building Inspector II
748 Peterson Jon Public Works Engineer I
739 Volkert John Juvenile Court Services Detention Officer
313 Petraitis Jim Sheriff Sergeant
332 Madsen Jim Juvenile Court Services Juvenile Court Administrator
732 Tullar Jill Auditor Recording Manager/Archiving Specialist
630 Koehn Jessica Public Works Financial Analyst III
540 Weston Jesse Facilities & Grounds Maintenance III
453 Hauth Jerry Public Works Director
282 Hicks Jeremy Community Dev Fire Marshal
387 Seymour Jeremy Public Works Fleet Supervisor
532 Beierle Jennifer Support Services Budget Manager
557 Serafin Jennifer Public Defense Deputy Public Defender
202 Rose Jenn Auditor Senior Office Technician
380 Giraldes Jen Support Services Receptionist / Secretary
543 Wilmoth Jeff Public Health Environmental Health Specialist II
688 Polaski Jeannine WSU Extension master Gardener Coordinator
368 Carstensen Jeannie Sheriff Clerk
313 Dracobly Jason Sheriff Detective Sgt.
417 Richards Jason Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
526 Wells Jason Public Works GIS Tech III
752 Pentz Jane Coroner Deputy Coroner
450 McLean James Public Works Party Chief Tech III
739 Bailey Jaime Juvenile Court Services Detention Supervisor
499 Ryen IdaMae Assessor Appriaser III
262 BUILDING HOTLINE Community Dev
487 Benedict Heather Treasurer Finance Accounting Deputy I
336 Haertel Harris Superior Court Program Manager II
385 Dishon Grant Public Works Area 2 Supervisor
360 Miller Grace Community Dev Planner III - Lead
284 McFarland Genie Community Dev Permit Specialist I
381 Albaugh Gary ER&R Central Stores Specialist
173 Volpe Gabriel WSU Extension Nutrition Educator
625 Perryman Fred Public Works Engineer Tech III
530 Pinter Frank Support Services Support Services Director
469 Ormond Fina Auditor Election Superintendent
775 Facilitator Family Law Superior Court Voice mail only
635 Schwartz Erik Public Works Environmental Coordinator
407 Custis Elizabeth Public Health Public Health Nurse
682 Robinson Eli WSU Extension Water Resource Coordinator
285 Carlson Drew Community Dev Building Inspector
540 Blair Doug Facilities & Grounds Maintenance II
747 Zoren Diane Support Services Administrative Services Manager
582 Yu Diana Public Health Health Officer
345 Savunen Debra Clerk Clerk II
271 Hill Dean Utilities/Waste Mgmt Solid Waste Attendant III
283 Arndt Dawnell Utilities/Waste Mgmt Clerical III
454 Dady Dawn Public Works Financial Analyst III
224 Mesojednik Dawn Juvenile Court Services Probation Counselor
422 Twiddy Dawn Support Services Human Resources/Risk Manager
502 Coughlin David Information Services Info System Tech
260 Windom David Community Dev Director
523 Smith Dave Public Works Transportation Engineer
510 Kuzawa Dave Community Dev Building Inspector
412 Ward Darci Prosecutor Administrative Supervisor
417 Crawford Daniel Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
686 Teuteberg Dan WSU Extension Director/ 4-H Regional Specialist
384 Ticknor Cyndi Public Works Road Operations & Maintenance Manager
357 Ek Curtis Community Dev Code Enforcement
361 Lund Cody Public Health Environmental Health Specialist I
567 Stiles Ciara Assessor Appraisal Technician
181 Garcia Christine Clerk Judicial Support Specialist
410 Muller-Shinn Christina Public Health Community Health Program Assistant
739 Torre Christina Juvenile Court Services Detention Officer
237 Murphy Chris Juvenile Court Services Detention Officer - Lead
739 Garwood Chris Juvenile Court Servicess Detention Officer
392 Green Cheryl Superior Court Family Law Facilitator
548 LaRoue Charles Public Defense Deputy Public Defender
631 Greninger Charles Public Works Engineering Tech. III
564 Gallagher Cathy Clerk Court Clerk III
562 Bingham Casey Public Health Finance Manager
313 Salisbury Casey Sheriff Sheriff
289 Putvin Carolyn Superior Court Court Recorder / Arbitrator
689 Mills Cammy WSU Extension Water Resource Asst
340 Olinger Cammille District Court Clerk
725 Olson Bud Parks Maintenance IV
479 Pearson Brittany Treasurer Finance Accounting Deputy II
419 King Brittany Support Services RECEPTIONIST/SECRETARY
566 Creed Britta Utilities/Waste Mgmt Senior Accounting Technician
302 Endicott Bridgette Assessor Appraisal Technician
528 Profitt Brenen Public Works Road Supervisor
739 Kilmer Brad Juvenile Court Services Detention Officer
351 Pope Bonnie Clerk Judicial Support Specialist
360-275-2505 Pearson Bob Public Works Road Supervisor
737 Sauerlender Bob Superior Court Court Commissioner
545 Johnson Ben Public Health Program Coordinator
504 Ramsfield Ben Information Services Web / Detabase Tech
268 Rogers Becky Support Services Administrative Clerk
652 Stepp Bart Utilities/Waste Mgmt
253 McIrvin Bailey District Court Clerk
417 Wilcox Bailey Prosecutor Deputy Prosecuting Attorney
518 O'Connor Audrey Public Health Public Health Nurse
355 Paysse Ariane Community Dev Permit Specialist I
535 Voice Anne Facilities & Ground Program Support Tech
318 Pamperin Anna Sheriff Records Clerk
480 Smith Anna Treasurer Finance Accounting Deputy I
313 Evans Angel Sheriff Records Clerk
752 Walter Andrew Coroner Deputy Coroner
211 Jackson Andrea Assessor Appraiser II
450 Braakman Amy Public Works Administrative Assistant IV
642 Zalapa Amy Clerk Judicial Support Specialist
634 Cervantes Amber Assessor Chief Deputy
784 Eaton Allan Public Works Asst. Road Op. / Maint Mngr.
406 Smallwood Alison Public Health Comm. Health Education Specialist
279 Paysse Alex Public Health Environmental Health Specialist I
461 Berbisco Alan Public Works Project Engineer II
131 Gardner Abe Public Health Community Health Program Assistant
271 Landfill 427-5271 Utilities/Waste Mgmt
683 Food Worker Card Class Public Health Food Worker Card Info.
397 Board of Equalization
799 Burn Info Line Burn Info Line
372 Campus Security Campus Security
678 Inclement Weather Closure Central Operations
558 Computer Trouble Line Computer
226 Dispatch Dispatch
799 Fire Marshal Fire Marshal
372 Jail Control Jail
375 Jail Interpreter / Booking Sheriff Jail
207 Utilities Utilities/Waste Mgmt Utilities - Sewer / Water
739 Juvenile Detention Ctr Juvenile Det. Ctr Main Control
419 Commissioners Office Commissioners Commissioners Office
422 Civil Service Civil Service
225 Maintenance Requests Facilities & Grounds
450 Public Works Public Works Front Desk
734 Public Works Conference Room Public Works Conference Room
687 Master Gardeners WSU Extension
654 Subpoena Line Prosecutor